Як знайти та підтримати в собі жагу до навчання
Дитина від початку знає, чого хоче і чого прагне — не втрачайте це в собі
Після того як сформувалася певна база ставлення до світу, по дитині зазвичай можна визначити, до чого вона схильна: любить малювати, співати, танцювати, складати конструктор чи тицяти в калькулятор, бо її заворожують цифри. Спілкуючись з іншими дітьми, вона переймає чужі уподобання: це дає можливість спробувати різне та зрозуміти, що подобається, а що ні. Проте часто батьки не ставляться до цього серйозно та намагаються нав’язувати власне бачення та направляти дитину шляхом, який їм здається правильним. Не дають спробувати одне, друге, третє, вважаючи, що потрібно відразу обрати щось одне. Але робити цього не можна, бо такий підхід вбиває в дитині допитливість та прагнення до нового, в тому числі й до знань. Бажання дітей до розвитку та навчання потрібно підтримувати, щоб вони не втратили його в дорослому віці.
Тож якщо доросла людина не хоче вчитися новому та не має бажання розвиватись, нічим не цікавиться, можливо, подумки варто повернутись у дитинство та згадати, що подобалося саме тоді, до чого тягнуло, що викликало захоплення.
Процес пізнання стимулює сам себе. Ми стикаємось з інформацією, зацікавлюємося, шукаємо більше, йдемо на курси, відвідуємо тренінги, читаємо статті, знаходимо щось нове — і все починається знов.
Якщо в дитинстві була закладена правильна база, далі людина сама буде хотіти вчитись
Такі люди можуть навчатись у двох-трьох напрямах, опановувати різні галузі, цікавитися багато чим. Потім вектор може звузитись, і вони спрямують зусилля на поглиблення знань у певній сфері. А може — й ні.
Після школи дехто знає, яку професію хоче отримати, а хтось і гадки не має. Але кожен починає шукати себе, робити те, чого хочеться. В ідеалі цей процес призводить до розуміння, що насправді потрібно. До цього моменту ми накопичуємо дуже багато різної інформації, яку хочеться систематизувати. І поміркувати, що ще може стати в пригоді.
Проте якщо у дорослому віці не виникло розуміння, на що хочеться спрямувати увагу та зусилля, в цьому немає нічого страшного. Багатопрофільні спеціалісти теж потрібні. Існують професії, які потребують широкого кола знань. До того ж “справу життя” можна змінювати відповідно до того, як змінюємося та розвиваємося ми самі. Важливо не припиняти шукати “своє”, бо різні предмети дають різне сприйняття того, що ми робимо, показують життя з різних ракурсів.
Пізнанням рухає допитливість
Існують три великі напрями, в яких людина може шукати нових знань та навичок:
- те, що потрібно вивчити — для роботи чи налаштування особистого життя;
- те, чого хочеться, наприклад, комп’ютерні ігри, скролінг Фейсбука чи створення крутих фотографій для соцмереж;
- те, що цікаво дізнатись чи спробувати: як працює лампочка, гра на гітарі, випікання домашнього хліба, як працює економіка тощо.
Якщо виділити час на кожну з цих категорій, то це наповнить життя змістом. І навпаки — відмова від розвитку веде до депресії та відчуття розгубленості.
Немає коментарів:
Дописати коментар